Ndahet nga jeta gazetarja e Zërit të Amerikës, Rudina Dervishi

Rudina Dervishi, gazetarja dhe drejtuesja e njohur prej shumë vitesh e emisionit televiziv “Ditari” të Zërit të Amerikës, u nda nga jeta të martën, më 12 shtator, në moshën 53-vjeçare, pas një beteje dy vjeçare me kancerin e gjirit.


Në njoftimin e Zërit të Amerikës thuhet se ikja e saj e parakohshme, është një humbje e madhe për familjen dhe për kolegët e saj të Shërbimit Shqip të Zërit të Amerikës.

Për më shumë se 25 vjet, Rudina dha një kontribut të çmuar me profesionalizmin e saj si një gazetare e apasionuar, duke mbuluar tema të shumëllojshme nga ekonomia, politika, të drejtat e njeriut dhe të gruas, e deri tek arti.

“Ne, kolegët e saj të Zërit të Amerikës, do ta mbajmë mend Rudinën për mprehtësinë, dinamikën, humorin dhe përkushtimin e saj”, njofton VOA.

Ajo la pas bashkëshortin, tre djemtë dhe nënën./KosovaPress

ARTIKUJT E NGJASHËM

ISIS-i njofton për vdekjen e liderit

PreshevaPRESS

OBSH: Pandemia e ardhshme do të na trokasë në derë

PreshevaPRESS

Rënia e raketës vjet në Poloni, asistenti i presidentit Duda: Ishte e prodhuar në Rusi

PreshevaPRESS