Escobari dhe Lajçaku sot takojnë Osmanin dhe krerët e partive opozitare

I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe ai i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, nga dje janë duke qëndruar për vizitë në Kosovë.


Takimin e parë ata e zhvilluan mbrëmë me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Sot, të dy diplomatët do ta takojnë edhe presidenten e Kosovës, Vjosa Osmani, duke nisur në orën 09:45. Kështu e kanë konfirmuar për Klankosova.tv nga zyra për media e presidentes.

Pos me Osmanin, siç raporton klankosova.tv dy emisarët do të takohen edhe me krerët e partive opozitare.

Pas vizitës në Kosovë, Escobar dhe Lajçak do të udhëtojnë për në Serbi, ku pritet të takohen me presidentin serb, Aleksandar Vuçiq.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Osmani pas takimit me Ramën: Në fokus ishte Samiti i NATO-s dhe Procesi i Berlinit

PreshevaPRESS

Vazhdojnë aksionet policore në veri të Kosovës, arrestohet sulmuesi i kameramanit të RTK-së

PreshevaPRESS

Lajçak njofton për bisedime në SHBA lidhur me situatën në Kosovë

PreshevaPRESS