10 fakte që ndoshta nuk i keni ditur për jetën e princeshës Diana

Princesha e Uellsit zotëronte një gamë të gjerë talentesh. Nuk është sekret se ajo ishte një filantropiste, një humanitare dhe një mbështetëse e kauzave bamirëse në mbarë botën.


Por më poshtë keni 10 fakte rreth saj që ndoshta nuk i keni ditur:

1. Aspironte të bëhej balerinë

Pasioni i saj i fëmijërisë ishte baleti, por gjatësia e saj e pengoi atë të vazhdonte ndërsa rritej. Edhe pse Diana ishte shumë e gjatë për të qenë balerinë, ajo mbeti e apasionuar pas këtij arti dhe u bë një mbështetëse e zjarrtë e Baletit Kombëtar anglez.

2. Princi Charles u takua fillimisht me motrën e saj

Princi Charles u takua fillimisht me motrën më të madhe të Dianës, Sarah Spencer, në vitin 1977. Në atë kohë, Charles ishte 28 vjeç, Sara 22 dhe Diana ishte 16 vjeç

3. Ajo zgjodhi unazën e saj të martesës nga një katalog

Ndryshe nga shumica e unazave mbretërore të fejesës, të cilat janë bërë me porosi, Diana zgjodhi të sajën nga katalogu i Garrard , që do të thotë se kushdo mund të blinte të njëjtën. Tani unaza i përket Kate Middleton.

4. Ajo hoqi foljen “bindem” nga betimet e saj të dasmës

Kur u martua me Princin Charles në korrik 1981, Diana u bë nusja e parë mbretërore që la jashtë fjalën ” bindje ” nga zotimet e saj. 3 dekada më vonë, Ëilliam dhe Kate ndoqën shembullin e princeshës rebele.

5. Ëmbëlsira e saj e preferuar ishte pudingu me bukë dhe gjalpë

Darren McGrady, kuzhinieri mbretëror i Princeshës Diana, tha se pudingu me bukë dhe gjalpë ishte ëmbëlsira e saj e preferuar. Është një ëmbëlsirë britanike me rrush të thatë sipër, e cila kombinon pudingun e bukës dhe kremin brûlée.

6. Ngjashmëria mes Princeshës Di dhe mbesës së saj është e çuditshme

Princesha Diana ka një mbesë të mrekullueshme që punon si modele dhe ka shumë fansa në rrjetet sociale. Mund të shihet se Kitty Spencer nuk ndan vetëm gjenet e princeshës së dashur, por edhe ndjenjën e saj të stilit dhe elegancës.

7. Ajo ishte mike me shumë njerëz të famshëm

Princesha Diana kishte miq shumë njerëz të famshëm. Rrethi i saj i brendshëm i miqve të famshëm përfshinte Freddie Mercury , Elton John , Michael Jackson dhe më shumë.

8. Ajo ishte e para mbretërore që lindi në një institucion mjekësor

Foshnjat mbretërore lindnin gjithmonë në shtëpi. Diana, megjithatë, vendosi të shmangë traditat e vjetra dhe të bëhej monarkja e parë që lindi në një spital. Monarku i parë britanik që lindi në një spital ishte Princi William, në St. Mary’s në Londër në qershor 1982.

9. Ngjyra e saj e preferuar ishte roza

Është raportuar se Diana kishte një dashuri të përjetshme për ngjyrën rozë. Kjo është arsyeja pse ajo e vishte këtë ngjyrë në mënyrë të përsëritur.

10. Ajo punonte si dado fëmijësh

Princesha Diana punonte si dado për 5 dollarë në orë para se të kurorëzohej si Princeshë. Zonja që e punësoi e përshkroi atë si një adoleshente të turpshme, të papërvojë, me një zemër plot kujdes.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Parashikimi i motit për sot

PreshevaPRESS

Parashikimi i motit për këtë javë

PreshevaPRESS

Parashikimi i motit për sot, diell dhe vranësira

PreshevaPRESS